Spordiennustuse bankrolli (panga) haldamine

 1. Boonus rahaÄra kaota rohkem, kui saad endale lubada
 2. Ära süvenda kaotusi suuremate kaotustega
 3. Analüüsi iga panust
 4. Ava kontosid mitmetel ennustuslehtedel
 5. Pea arvet
 6. Bankrolli ning ennustusstatistika haldamise Exceli fail
 7. Bankrolli suurus
 8. Bankrolli jagamine
 9. Pigem korralik algbankroll kui järjestikused väiksed sissemaksed
 10. 1% - 5% bankrollist igale panusele
 11. Cash out taktika
 12. Kokkuvõte

Spordiennustus on paljude jaoks eelkõige põnev meelelahutus ning sellega teenimine sõltub peamiselt õnnest. Nii kaua kui panustatakse rahaga, mille kaotamist võib endale lubada, on spordiennustus samasugune meelelahutus nagu iga teinegi. Kes soovivad sellega tegeleda tõsisemalt ning tõsta oma võiduvõimalusi ja kujundada panustamisest endale lisateenistus, on bankrolli (eesti keeles panga) haldus kõige aluseks. Proovime järgnevalt välja tuua bankrolli halduse peamised põhimõtted ja juhtnöörid ning pakume tasuta soovijatele allalaadimiseks abistavat Exceli faili.

Esmalt vaatleme viite üldist targa spordiennustuse reeglit ning seejärel käsitleme juba täpsemalt bankrolli haldusega seotud nõuandeid.

Ära kaota rohkem, kui saad endale lubada

Peamine reegel, mis kehtib nii professionaalsetele spordiennustajatele, pühapäeva panustajatele või ükskõik kellele, kes soovib panustamisega suuremal või vähemal määral tegeleda. See on reegel, mille rikkumine võib halvematel juhtudel lõppeda kurvemalt kui ainult materiaalse kahjuga. Miks on see oluline ka professionaalidele, kellele panustamine on ainukeseks sissetuleku allikaks? Vastus on lihtne - spordiennustamises ei ole miski kunagi 100% kindel. Stabiilset kasumit pakub ainult arbitraaži ennustamine, aga kui ennustaja panustab vihjetele või oma teadmistele toetudes, jääb see alati ebastabiilseks sissetulekuallikaks. Samamoodi nagu aktsiaportfelli haldamisel on oluline varade jaotamine erinevatesse kategooriatesse, et vältida kõige kaotamist ainult ühele vääringule panustades, on spordiennustamises oluline riskida summaga, mis ebaõnnestumise korral ei põhjustaks laostumist.

Ära süvenda kaotusi suuremate kaotustega

Kõik spordiennustajad, kes on pikemalt tegelenud panustamisega teavad, et tahes-tahtmata tuleb ette mõõnaperioode ning need võivad kujuneda pikemaks kui oodatud. Suurim viga, mida panustaja saab madalperioodi ajal teha, on nn kaotuste tagaajamine. See tähendab, et kaotusi püütakse hakata kiiresti tagasi tegema suurendades panuste summasid või ennustuste tegemise arvu. Reeglina süvendab see ainult kaotuste suurust, sest spordiennustaja ei mõtle nendel hetkedel selge peaga.

Analüüsi igat panust

Lihtne, aga samas väga oluline nõuanne mis võib aeg-ajalt ununeda. Mida rohkem taustinfot kogud vastava sündmuse ning panuse kohta, seda suurema tõenäosusega suudad prognoosida õigeid tulemusi. Kui panustaja leiab koefitsiendi, mis tundub talle liialt suur, siis võib ununeda eeltöö tegemise tähtsus. Suurtel koefitsientidel on reeglina mingi aluspõhjus. Staarmängija kõrvalejäämine vigastuse tõttu või mõni muu taoline asjaolu on enamasti alati võimalik läbi eeltöö ning analüüsi tuvastada. Ära kunagi usalda ainult oma sisetunnet ja toeta oma panustamisotsuseid statistika, viimaste uudiste ning teiste arvamuste uurimisega (näiteks kontrolli kas keegi on sellele panusele lisanud ennustusvihje meie lehel).

Ava kontosid mitmetel ennustuslehtedel

Kõigil edukatel panustajatel on kasutajakontosid rohkem kui ühel ennustuslehel. Tihti võib kontode arv ületada mõnikümmend või rohkemgi. Põhjuseid, miks avada palju kontosid, on mitmeid.

Esiteks tuleks panuste tegemisel alati kasutada parimaid saadaolevaid koefitsiente (inglise keeles line shopping). On teada, et ennustuslehtede koefitsiendid samadele sündmustele võivad tugevalt varieeruda. Kui sul on valikus palju ennustuslehti, siis saad alati kasutada seda kontot, kus koefitsiendid sinu soovitud panusele on suurimad. Parimaid koefitsiente kasutades saab panustaja suurema kasumi eduka panuse korral. Kuna enamus ennustuslehti pakuvad tasuta sisse- ja väljamakseid, siis ei tule muretseda ka ülekandetasude pärast. Kasutades keskse bankrolli e-rahakotina Skrill kontot, saad mugavalt raha kanda erinevate kontode vahel.

Teiseks pakuvad ennustuslehed registreerujatele liitumisboonuseid ja kampaaniaid juba olemasolevatele kasutajatele. Kui on võimalik panuseid kombineerida sobiva boonusega, siis saab potensiaalset kasumit tublisti suurendada.

Kolmandaks võivad paraku ennustuslehed võitvaid kasutajaid ühel või teisel põhjusel limiteerida. Sellisel puhul pole edukas panustamine võimalik ilma mitmete kontode olemasoluta.

Pea arvet

Arvepidamine on eduka panustamise alustalaks. Ilma ülevaateta ei ole võimalik teha järeldusi ning isegi öelda, kas oled kasumlik panustaja või mitte. Minimaalselt peaks spordiennustaja teadma panustamisest tuleneva kogukasumi või -kahjumi suurust igal ajahetkel, et mõõta oma edukust. Mida detailsemalt jälgid oma bankrolli kandeid ning panuste statistikat, seda täpsemalt on võimalik tuvastada kitsaskohad ja vajadusel teha korrektuure.

Õnneks pakuvad kõik suuremad ennustuslehed võimalust teha väljavõtteid oma panuste ajaloo kohta. Kombineerides oma erinevate kasutajakontode statistika on võimalik tuletada koondnumbrid. Võib kasutada lihtsustatud lähenemist ja jälgida ainult erinevate kontode vahelisi raha ülekandeid. Sellisel viisil tead alati, kui suur on su bankroll ning kas oled panustamisega kasumis või kahjumis. Omades Skrill kontot ning kasutades seda ainult spordiennustamiseks, on väga lihtne lisaks ennustuslehtedelt saadavale panuste ajaloole teha väljavõte Skrill transaktsioonidest ja saada seega terviklik ülevaade oma panustamistegevusest. Järgmises peatükis tutvustame meie poolt loodud lihtsat Exceli faili, mis võimaldab kombineerida kõik eelmainitud kontod ja transaktsioonid.

Bankrolli ning ennustusstatistika haldamise Exceli fail

betttimine.ee on koostanud panustajatele raamatupidamiseks lihtsa Exceli rakenduse, mida kõik saavad tasuta alla laadida ja soovi korral kasutada. Vajuta järgneval ikoonil, kui soovid faili alla laadida kohe.

Exceli fail panustale bankrolli ja ennustusstatistika haldamiseks

Lae alla Excel 2007 ja uuematele

Exceli fail panustale bankrolli ja ennustusstatistika haldamiseks

Lae alla Excel 1997-2003 jaoks

NB! See fail kasutab makrosid ja seega tuleb need enne avamist lubada (kui küsitakse), muidu ei tööta korralikult kõik faili funktsioonid.

Loe lähemalt faili kohta järgnevalt lehelt (sama õpetus on failis lisatud alamlehele Kuidas kasutada) Spordiennustuse bankrolli haldamise Exceli fail.

Järgnevad bankrolli haldamise soovitused, mis on rakendatud ka eelmainitud failis.

Bankrolli suurus

Bankrolli suurus sõltub täielikult panustajast ja tema võimalustest ning eesmärkidest. Konkreetseid juhiseid selle suuruse määramiseks on väga raske anda. Elukutseliste spordiennustajate bankroll on arusaadavatel põhjustel kõvasti suurem kui harrastuspanustajate oma. Kui teed kuu jooksul paar panust peamiselt meelelahutuse eesmägil, ei ole bankrolli haldamisel eriti mõtet ja piisab tulude ja kulude jälgimisest, et säiliks ülevaade. Soovides teenida lisaraha oma põhitöö kõrvalt või võttes spordiennustust kui hobi, mille otseseks eesmärgiks ei ole kasumi teenimine (kuid mis on loomulikult oodatav väljund), siis bankrolli haldamine on vajalik ja selle õige suuruse valimine esmatähtis.

Bankroll tuleks valida piisavalt suur, et selle abil võidetav raha tunduks motiveerivana ja piisavalt väike, et risk ei muutuks liiga suureks ja terve bankrolli kaotamine ei mõjuks laastavalt. Vastutustundlik mängimine on alati esmatähtis. Võta arvesse worst case scenario, mis antud juhul on terve bankrolli kiire kaotamine. Kui see peaks juhtuma, tuleb aeg maha võtta ning analüüsida, mis läks valesti.

Bankrolli jagamine

Meie poolsed soovitused bankrolli jagamiseks on järgnevad:

 • Hoia 60% - 75% bankrollist ennustuslehel (või ennustuslehtedel), kus ennustad sageli.
 • Ülejäänud bankroll 25% - 40% hoia Skrill e-rahakotis, et saaksid seda vajadusel koheselt üle kanda teistele ennustuslehtedele, kui need pakuvad sinu poolt soovitud panustele paremaid koefitsiente.

Skrill on spordiennustamiseks parim e-rahakott internetis. Kõik suuremad ennustuslehed toetavad Skrilli sisse- ja väljamakseid. Põhjuseid, miks kasutada Skrilli keskse bankrolli e-rahakotina ja mitte oma pangakontot, on mitmeid:

 • Väiksem ooteaeg. Skrill võimaldab enamus ennustuslehtedel ülekandeid ilma pikema ooteajata. Pangakonto ülekanded võtavad reeglina rohkem aega.
 • Suurem anonüümsus. Oletame, et soovite mingil eluperioodil taodelda pangast laenu. Sagedased sisse- ja väljamaksed ennustuslehtedelt ei jää suure tõenäosusega laenuandjatel märkamata ning seetõttu võib teile väljastatava laenu maksimaalne summa tublisti kahaneda. Samas sissemaksed Skrill kontole võivad olla ükskõik millisel eesmärgil ning Skrilli sisesed sisse- ja väljamaksed ei puutu laenuandjatesse.
 • Panustamiseks mõeldud rahad on targem lahus hoida teistest finantsvahenditest. See soovitus on nii praktilises mõttes tähtis kui ka psühholoogilises. Psühholoogiline pool seisneb eelkõige vastutustundlikus mängimises.

Mine Skrill lehele

Pigem korralik algbankroll kui järjestikused väiksed sissemaksed

Enne bankrolli suuruse määramist ja sissemakse tegemist peaks panustaja selgelt enesele teadvustama oma eesmärgid ja sätestama reeglid ning neid igal juhul täitma. Spordiennustajate seas, kes ei ole seda enne panustama asumist teinud, on levinud järgmine "taktika":

 1. Teen väiksema sissemakse.
 2. Proovin väiksema arvu panustega kasvatada sissemakse summa korralikuks bankrolliks.
 3. Kasumi teenimise korral maksan bankrolli täielikult välja või jätan panustamiseks väikse summa (näiteks sama suure summa, kui esialgu sisse maksti).

Põhjuseid, miks see plaan on halb ja miks see katkeb suure tõenäosusega teises punktis, on mitmeid. Peamine põhjus on see, et kui tehakse väiksem sissemakse ja ei alustata korraliku bankrolliga, võetakse panuste tegemisel suuremaid riske. Panuste koefitsiendid aetakse kõrgeks, sest väikest sissemakset tahetakse kiirelt kasvatada suureks. Järjestike väikeste sissemaksete kaotamisel oleks panustaja võinud kohe teha algust korraliku bankrolliga nende väiksemate sissemaksete koondsummas. Alustades piisavalt suure bankrolliga on ennustaja kindlasti konservatiivsem panustamisotsuste tegemisel.

Kui panustajal on õnne ja ta suudab oma väikse sissemakse kasvatada suureks, ilmnevad teised selle taktika probleemid. Esiteks suhtutakse võidetud rahasse alati kergekäelisemalt kui enda poolt investeeritud rahasse. See suurendab panustaja riskikäitumist veelgi. Kui panustaja muutuks pärast korraliku algbankrolli võitmist konservatiivsemaks ning rakendaks võidetud rahale ning edasisele panustamistaktikale ranged reeglid, oleks kõik korras. See ei ole aga eriti tõenäoline, arvestades inimese psühholoogiat. Kui võitude väljamaksed toimuksid konkreetsete reeglite alusel, nagu soovitame meie, siis on võimalik emotsioonid võrrandist eemaldada ja lähtuda ainult numbritest ning see on eduka spordiennustamise üks põhialuseid. Seega, pigem teha üks suurem sissemakse ja luua korralik algbankroll, kui väiksed pidevad sissemaksed suure riskikäitumise ohuga.

1% - 5% bankrollist igale panusele

Panuse suuruse valimine on tähtis osa bankrolli haldamise taktikast. Panused peaks alati olema otseses seoses bankrolli suurusega. Soovitame ühe ennustusega panustada 1 kuni 5 protsenti kogubankrollist. Täpne summa tuleks valida vastavalt sellele, kui enesekindel te võitmises olete. Eeldades, et enne panuse tegemist on ära tehtud korralik eeltöö, peaks 5% suurused panused olema tehtud ainult nendele koefitsientidele, mille võidus ollakse väga enesekindlad.

Bankrolli suurus, millest rääkisime ühes eelnevas peatükis, peaks olema piisav, et 1 kuni 5 protsendi suuruste panuste võitmine tunduks motiveerivana. Esmatähtis on loomulik vastutustundlik mäng ja seega ei tohi riskida rohkemaga, mille kaotamist võib endale lubada. Oletame, et soovite teha 10 kuni 50 euro suuruseid panuseid. Algne bankroll peaks olema seega umbes 1000 eurot.

Vastavalt kaotustele või võitudele bankroll suureneb või väheneb ning sellega vastavuses peaks muutuma panuste suurused. Ehk näiteks, kui olete 1000 euro suuruse panga kasvatanud 1500 euro suuruseks, siis 5% suurune ennustus peaks nüüd olema 75 eurot ja mitte 50 euro suurune. Suurema bankrollini jõudes võib protsentuaalset panuste suurust loomulikult vähendada, kuid kindlasti mitte suurendada.

Cash out taktika

Raha bankrollist väljamaksmise reeglitele ehk cash out taktikale peaks mõtlema juba enne panustama asumist. Eesmärkide seadmine aitab motiveerida ja teha kaalutletud otsuseid. Tüüpilised raha väljamaksmise taktikad:

 • Progresseeruv - see on suure tõenäosusega taktika, mille poole püüdlevad enamus panustajad ja mida soovitame kasutada kõigil, kes on spordiennustuses edukad. Osa kasumist kantakse välja ja osa investeeritakse suuremasse bankrolli. Näiteks kui algne pank on 1000 euro suurune ja eesmärgiks teenida 50% kasumit ehk saada bankroll 1500 euro suuruseks. Kui panustaja saavutab oma eesmärgi, siis maksab ta 50% võitudest välja ning 50% investeerib suuremasse bankrolli. Pärast 250 euro väljamakset algse 1000 euro asemel on pank nüüd 1250 eurot ja vastavalt eelmainitud 1% kuni 5% panuse suuruse reeglile saab teha suuremaid ennustusi. Järgmine väljamaksetase peaks nüüd olema 1875 eurot, mis lubaks bankrollist välja kanda 312,5 eurot ja nii edasi uute tasemete poole.
 • Ühetasemeline - kui ollakse rahul bankrolli ja panuste suurustega, siis võib kasutada nn ühetasemelist väljamaksmise taktikat. Võtame jällegi samade summade ning eesmärgiga näiteolukorra, kus 1000 euro suurust algset bankrolli tahetakse kasvatada 1500 peale. Osalise väljamakse asemel makstakse seekord välja terve 500 euro suurune kasum ja algne bankroll jääb pärast seda samaks. See taktika on rohkem levinud suuremate bankrollide puhul, sest panga kasvatamine ei ole peamine eesmärk.
 • Ilma korraliste väljamakseteta, lõppeesmärgiga - panustaja püüab oma algse panga kasvatada nii suureks kui võimalik ilma vahepealsete väljamakseteta. Panustajal võib olla konkreetne rahasumma, milleni ta oma bankrolli kasvatada püüab. Näiteks 1000 euro suurune bankroll püütakse kasvatada 5000 euro suuruseks. Pärast terve summa väljamaksmist võib panustaja soovi korral valida uue algpanga ja sihi.

Cash out taktika on bankrolli haldamise väga oluline osa, sest panustaja lõppeesmärgiks on raha teenimine ning selle abil oma teenistuse suurendamine.

Kokkuvõte

Bankrolli haldus spordiennustuses on peaaegu sama oluline kui panustamisteadmised ise. Kontrollitud panga haldus vähendab oluliselt riske ja annab panustajale selge ülevaate tuludest ja kuludest. Siin väljatoodud üldiste juhtnööride ja bankrolli reeglite järgimine loob tugeva aluse turvaliseks ja loodetavasti ka kasumlikuks spordiennustamiseks.

Eesti ennustuslehed

Ennustusleht Liitumisboonus Hinnang Külasta
Unibet Mine lehele
100% kuni 200€ + iganädalane 10% cashback
10/10st
Coolbet Mine lehele
100% kuni 150€ või maksa 10€ saad 50€
10/10st
VivatBet Mine lehele
150% kuni 260€
9/10st
Paf Mine lehele
100% kuni 100€ + 100 tasuta spinni
9/10st
OlyBet Mine lehele Ainsad spordibaarid Eestis 9/10st
X3000 Mine lehele
100% kuni 100€ + 20€ SafeBet
9/10st
Winnerz Mine lehele
20€ riskivaba panus
9/10st
Posido Mine lehele
100% kuni 100€
9/10st
20Bet Mine lehele
100% kuni 100€
9/10st
Optibet Mine lehele
Kuni 50€ riskivaba panus + 75€ sooduspanuseid
9/10st
Betsafe Mine lehele
100% kuni 100€ + 20 tasuta spinni
9/10st
Ninja Sports Mine lehele
Kuni 200% deposiidiboonus
8/10st
Jalla Casino Mine lehele
-
8/10st
TonyBet Mine lehele
100% kuni 100€ tasuta panus
8/10st

Teised ennustuslehed

Ennustusleht Liitumisboonus Hinnang Külasta
888starz Mine lehele
100% kuni 130€
9/10st
TornadoBet Mine lehele
Kuni 400€ tervitusboonus
9/10st
Mystake Mine lehele
100% kuni 500€
8/10st
ReloadBet Mine lehele
100% kuni 120€
8/10st
Goldenbet Mine lehele
100% kuni 500€
8/10st
Kikobet Mine lehele
100% kuni 200€ ja 50% kuni 300€
8/10st
LSbet Mine lehele
100% kuni 120€
8/10st
Bitsler Mine lehele
200% kuni $2000 + 500 tasuta spinni
8/10st
X
Laeb