Spordiennustuse bankrolli (panga) haldamine

 1. Boonus rahaÄra kaota rohkem, kui saad endale lubada
 2. Ära süvenda kaotusi suuremate kaotustega
 3. Analüüsi iga ennustust
 4. Ava kontosid mitmetel ennustuslehtedel
 5. Pea arvet
 6. Bankrolli ning ennustusstatistika haldamise Exceli fail
 7. Bankrolli suurus
 8. Bankrolli jagamine
 9. Pigem üks suurem sissemakse kui mitu väikest
 10. 1% - 5% bankrollist igale ennustusele
 11. Cash out taktika
 12. Kokkuvõte

Paljud võtavad spordiennustust kui põnevat meelelahutust ning nad ei tegele sellega raha teenimise eesmärgil. Kui pilet läheb täppi, siis on väga tore, aga kui pilet veab alt, siis pole ka hullu, sest meelelahutuse eest tuleb ikka raha välja käija. Mõni läheb kaaslasega õhtust sööma ning teine teeb panuse õhtusele jalgpallimängule, et matši vaatamine põnevam oleks. Mõlemal juhul on sisuliselt tegu raha kulutamisega meelelahutusele senikaua, kui panustaja ei riski rahaga, millega ta riskida ei tohiks. Sellised nn meelelahutusennustajad ei oskaks parima tahtmise juures teile adekvaatselt öelda, kui palju raha on nad ennustamisega teeninud või rohkem tõenäolisem variant, kui palju kaotanud.

Kui spordiennustusse suhtutakse natuke tõsisemalt ning eesmärgiks on kasvõi väiksemate summade teenimine aeg-ajalt, siis bankrolli või eesti keeles väljendatult panga haldamise põhimõtetest kinnipidamine on vajalik. Toome siin lehel välja panga haldamise lihtsaid põhimõtted ning tutvustame Exceli faili, mida saate kasutada oma bankrolli haldamisel.

Esmalt vaatleme viite üldisemat reeglit targa spordiennustuse kohta ning seejärel juba konkreetselt bankrolli haldusega seotud nõuandeid.

Ära kaota rohkem, kui saad endale lubada

See on peamine reegel, mis kehtib nii professionaalsetele ennustajatele, pühapäevaennustajatele või ükskõik kellele, kes soovib spordiennustusega suuremal või vähemalt määral tegeleda. See on reegel, mille rikkumine võib halvematel juhtudel lõppeda kurvemalt kui ainult materiaalse kahjuga. Miks see reegel on oluline ka professionaalidele, kellele panustamine on ainukeseks sissetuleku allikaks? Vastus on lihtne, spordiennustamises ei ole miski kunagi kindel. Kindlat ja stabiilset kasumit võib pakkuda ainult arbitraaži ennustamine või exchange trading, aga kui ennustaja panustab vihjetele või oma teadmistele toetudes, jääb see alati ebastabiilseks sissetulekuallikaks. Samamoodi nagu aktsiportfelli haldamisel on oluline varade jaotamine erinevatesse kategooriatesse, et vältida kõige kaotamist ainult ühele vääringule panustades, on spordiennustamises oluline riskida summaga, mis ebaõnnestumise korral ei põhjustaks ennustaja laostumist.

Ära süvenda kaotusi suuremate kaotustega

Kõik spordiennustajad, kes on püsivamalt tegelenud ennustamisega teavad, et tahes tahtmata tuleb mõõnaperioode ning need võivad kujuneda pikemaks kui oodatud. Suurim viga, mida panustaja saab madalperioodi ajal teha on see, kui kaotusi püütakse hakata kiiresti tagasi tegema suurendades panuseid või ennustuste tegemise arvu. Reeglina süvendab see ainult kaotuste suurust, sest ennustaja ei mõtle nendel hetkedel selge peaga.

Analüüsi igat ennustust

Suhteliselt lihtsalt mõistetav nõuanne, sest mida rohkem eelinfot omatakse tuleva sündmuse kohta, seda suurema tõenäosusega suudetakse prognoosida õigeid tulemusi. Kui panustaja leiab koefitsiendi, mis tundub talle liialt suur, siis võib tihti meelest minna eeltöö tegemise tähtsus ja panus asetatakse kiiresti sündmusele ära. Pärast kontrollides võib alles selguda, et suur koefitsient oli põhjustatud staarmängija vigastusest või mõnest muust asjaolust, mida oleks tulnud enne panuse tegemist teada. Ära kunagi usalda ainult oma sisetunnet ja alati toeta oma panustamisotsuseid statistika, viimaste uudiste ning teiste arvamuste uurimisega.

Ava kontosid mitmetel ennustuslehtedel

Spordiennustajatel on reeglina mitmeid kontosid erinevatel lehtedel. Tihti võib kontode arv ületada kümneid erinevaid ennustuslehti. Sellel on mitmeid põhjuseid. Esiteks, inglise keeles on termin line shopping, mis iseloomustab alati parimate koefitsientide kasutamist ennustuste tegemisel. On teada, et vahendajad pakuvad sageli sündmustele erineva suurusega koefitsiente ning mõnikord võivad need erineda teineteisest suurel määral. Parimaid koefitsiente kasutades saab panustaja suurema kasumi eduka panuse korral. Tõsi, kümnete erinevate kontode vahel oma bankrolli jagamine võib olla tüütu, aga meie pakume selle probleemi lahendamiseks välja omapoolse lähenemise (vaata järgnevat osa bankrolli jagamine). Paljude ennustuskontode omamisel on veel häid külgi, näiteks pakuvad vahendajad tihti boonuseid, mida panustaja saab kasutada oma kasumi suurendamiseks või riski vähendamiseks (riskivabad ennustused jt taolised pakkumised).

Pea arvet

Arvepidamine on väga tähtis, sest nagu igal teisel elualal annab selge ülevaade tuludest ja kuludest võimaluse näha täpselt, kui suured on väljaminekud või sissetulekud ning nuidas need on tekkinud. See võimaldab panustajal mõõta oma edukust. Tänapäeval pakutakse ennustajale arenenud vahendeid, millega on võimalik koostada detailne ülevaade kõigist ennustustest, raha liikumistest erinevate kontode vahel ning kõigi nende andmete abil täielikult analüüsida oma ennustusprotsessi. Arusaadavalt ei ole igale ennustajale nii mahukad abivahendid vajalikud ja asja ajab ära näiteks lihtne Exceli tabel.

Arvepidamisel võib võtta lihtsustatud lähenemise, milleks on ainult raha liikumiste jälgimine (oma pangakonto, ennustamiskontode ja näiteks Skrill konto vahel). Rohkem aega nõudvam, aga oluliselt paremat ülevaadet pakkuv on kui panustaja märgib üles kõik tehtud panused ennustamiskontodel lisaks raha liikumistele. Lähenemine tuleks valida sõltuvalt sellest, mille üle ennustaja ülevaadet soovib saada, kas ainult tuludest/kuludest või soovitakse tehtud ennustuste abil täpset ülevaadet kuidas bankroll on vähenenud või suurenenud. Kui valitakse täpsem lähenemine, siis võib näiteks filtreerida, milliste spordialade panustamine on panustajal paremini õnnestunud, milliste suurustega koefitsiendid on olnud edukamad jne.

Bankrolli ning ennustusstatistika haldamise Exceli fail

betttimine.ee on koostanud panustajatele raamatupidamiseks lihtsa Exceli rakenduse, mida kõik saavad tasuta alla laadida ja soovi korral kasutada. Vajuta järgneval ikoonil, kui soovid faili alla laadida kohe.

Exceli fail panustale bankrolli ja ennustusstatistika haldamiseks

Lae alla Excel 2007 ja uuematele

Exceli fail panustale bankrolli ja ennustusstatistika haldamiseks

Lae alla Excel 1997-2003 jaoks

NB! See fail kasutab makrosid ja seega tuleb need enne avamist lubada (kui küsitakse), muidu ei tööta korralikult kõik faili funktsioonid.

Loe lähemalt faili kohta järgnevalt lehelt (sama õpetus on lisatud alamlehele "Kuidas kasutada") Kuidas kasutada bankrolli haldamise Exceli faili.

Järgnevad konkreetsemad soovitused bankrolli haldamiseks, mis on rakendatud ka eelmainitud failis.

Bankrolli suurus

Bankrolli suurus on täielikult inimesest ja tema võimalustest ning eesmärkidest sõltuv. Professionalsete ennustajate pank on arusaadavatel põhjustel kõvasti suurem kui harrastusennustajate oma nii protsentuaalselt sellest rahast, mida panustaja riskib kui ka loomulikult summade poolest. Kui eesmärgiks on kord kuu jooksul meelelahutusennustuse tegemine, ei ole bankrolli haldamisel eriti suurt mõtet ja piisab sellest, kui ennustaja märgib iga kord üles tulud ja kulud, et säiliks ülevaade. Kui oled nagu enamus ennustajaid ja soovid teenida lisaraha oma põhitöö kõrvalt või tegeled spordiennustusega kui hobiga mille otseseks eesmärgiks ei ole kasumi teenimine, kuid mis on loomulikult oodatav väljund, siis bankrolli haldamine on vajalik kui soovid maksimaalset tulemuslikkust.

Bankroll tuleks valida piisavalt suur, et selle abil võidetav raha tunduks motiveerivana ja piisavalt väike, et risk ei muutuks liiga suureks ja terve bankrolli kaotamine ei mõjuks laastavalt. Alati tuleb arvesse võtta nn worst case scenario, mis antud juhul on bankrolli kiire kaotamine. Kui see juhtub, tuleb aeg maha võtta ning analüüsida, mis läks valesti ning kui on piisavalt raha suudetud kõrvale panna, et panna alus uuele bankrollile, siis alustada uuesti.

Bankrolli jagamine

Meie poolsed soovitused bankrolli jagamiseks on järgnevad:

 • Hoia 60% - 75% bankrollist ennustuslehel (või ennustuslehtedel), kus ennustad sageli.
 • Ülejäänud bankroll 25% - 40% hoia Skrill e-rahakotis, et saaksid seda koheselt üle kanda teistele ennustuslehtedele, kui need pakuvad sinu poolt soovitud sündmustele paremaid koefitsiente.

Põhjuseid, miks kasutada Skrill teenuseid ja mitte näiteks otse oma pangakontolt rahasid üle kanda ennustuslehtedele on mitmeid:

 • Skrill võimaldab enamus ennustuslehtedel koheseid ülekandeid ilma ooteajata. Ennustusturu üheks standardiks on saanud nende toetamine deponeerimise ning väljamaksete võimalusena. Vastukaaluks Eesti pangalingid, mis võimaldavad automaatseid ülekandeid, ei ole enamus suurtel ennustuslehtedel toetatud (erandiks näiteks bet365). Pangalinkide asemel pakutakse võimalust teha ülekanne otse pangast ennustuslehe arvele, aga see võtab reeglina aega 5-7 tööpäeva ja selle aja peale on ennustus ilmselt ammu kadunud.
 • Proovi oma ennustamisrahad võimalikult lahus hoida oma pangakontost. See soovitus on nii praktiliselt tähtis kui ka psühholoogiliselt. Oletame, et soovite mingil eluperioodil taodelda pangast laenu. Sagedased sissemaksed ennustuslehtedele torkavad laenuandjatele esimese asjana silma ning vähendavad oluliselt teie usaldusväärsust. Samas sissemaksed Skrill kontole võivad olla ükskõik mis eesmärgil ning Skrilli siseseid sisse- ja väljamakseid ei ole õigus pangatöötajatel jälgida. Psühholoogiline pool seisneb selles, et raha sinu pangakontol on mõeldud elamiseks ning spordiennustuseks mõeldud raha peaks olema sellest rahast eraldi. Sagedased sissemaksed võivad su eriotstarbelised kontod segamini ajada ning põhjustada elamiseks mõeldud rahade kasutamist spordiennustamisele ja see oleks juba otseses vastuolus esimese ning põhilise reegliga: "Ära kaota rohkem, kui saad endale lubada".

Pigem üks suurem sissemakse kui mitu väikest

Enne bankrolli suuruse paika panemist ja sissemakse tegemist peaks panustaja väga selgelt teadvustama oma eesmärgid ning reeglid ja neid järjepidevalt ka täitma. Ennustajal võib tekkida mõte, et ta teeb väiksema sissemakse ning üritab vähesemate ennustustega viia bankrolli suuremaks, aga see lõppeb reeglina panga kaotamisega. Targem on teha suurem ühekordne sissemakse täpselt samadel põhjustel, mida arutlesime bankrolli jagamise teemas, et hoida oma pangakonto ajaloo puhtana ning ennustamisrahad lahus elamisrahadest.

1% - 5% bankrollist igale ennustusele

Üks kuni viis protsenti on suuremal määral see vahemik, mida arvestatakse hea bankrolli haldamise põhimõtete hulka kuuluvaks. Konservatiivsemad ennustajad võivad teha ka 1% - 2% suuruseid ennustusi, kuid tuleb meeles pidada, et teenitav raha peaks olema piisavalt motiveeriv, et panustaja teeks enne ennustamist ära vajaliku eeltöö. Seetõttu ongi oluline valida sobiva suurusega algne bankroll. Oletame, et soovite teha 10 - 50 euro suuruseid ennustusi. Algne bankroll peaks olema seega umbes 1000 eurot. Vastavalt sellele, kui kindel te oma tehtavas ennustuses olete, tuleks valida panuse suurus. Võite mõtteliselt luua kindluse skaala 1 - 5, kus 1 annate hindeks ennustusele, mis ei tundu eriti kindel (panustate 1% pangast), kuid millelele te siiski soovite panustada ning 5 annate hindeks ennustusele, mis tundub täiesti kindlana (panustate 5% pangast).

Vastavalt kaotustele või võitudele bankroll suureneb või väheneb ning sellega vastavuses peaks muutuma panuse suurused. Ehk näiteks, kui olete 1000 EUR suuruse panga kasvatanud 1500 EUR suuruseks, siis 5% suurune ennustus peaks nüüd olema 75 EUR ja mitte 50 EUR suurune.

Cash out taktika

Enne ennustama asumist peaks olema paigas cash out taktika, ehk reeglid raha väljamaksmiseks bankrollist. Tüüpilised raha väljamaksmise taktikad:

 • progresseeruv - see on ilmselt taktika, mille poole püüdlevad enamus ennustajad. Võidetud rahad osaliselt kantakse välja ning osaliselt investeeritakse suuremasse bankrolli kui algselt. Võtame näiteolukorra, kus algne pank on panustajal 1000 EUR. Eesmärgiks on teenida 50% kasumit, ehk saada 1500 EUR tasemele. Kui panustaja saavutab selle taseme, siis maksab ta 50% võitudest välja ning 50% investeerib bankrolli, mis on pärast väljamakset algse 1000 EUR asemel nüüd 1250 EUR suurune ja mis seega lubab teha suuremaid ennustusi. Järgmine väljamaksetase peaks nüüd olema 1875 EUR, mis lubaks bankrollist välja kanda 312,5 EUR.
 • ühetasemeline - kui panustaja on rahul selle tasemega, kus ta ennustab ning ta ei soovigi panuse suuruseid oluliselt suurendada, siis võib ta kasutada ühetasemelist taktikat. Võtame jällegi samade summade ning eesmärkidega näiteolukorra, kus 1000 EUR algset bankrolli püüdakse kasvatada 1500 EUR suuruseks. Erinev on seekord see, et väljamakse tehakse terve kasumi suurune, et pärast väljamakset jääks banroll samale tasemele, mis see oli esialgselt (selles näites 500 EUR väljamakseks ning pank jääb 1000 EUR suuruseks). See taktika on rohkem levinud suuremate bankrollide juures, kus panga kasvatamine ei ole põhiliseks eesmärgiks.
 • ilma korraliste väljamakseteta, lõppeesmärgiga - panustaja püüab oma algse panga kasvatada nii suureks kui võimalik ilma vahepealsete väljamakseteta. See ei ole ilmselt kõige levinum altervnatiiv ja sellisel juhul võib ennustajal olla silme ees mingi kindel summa, mida ta üritab panustamisega teenida, aga kui ennustaja on võitev, siis miks peatuda kindla summa väljakandmisel ja mitte kasutada oma oskusi rohkema raha teenimiseks.

Cash out taktika on väga olulne, sest lõppeesmärgiks on panustajal ikkagi raha teenimine ning selle lisamine oma elamisrahade täiendamiseks.

Kokkuvõte

Bankrolli haldus spordiennustuses on põhimõtteliselt sama oluline kui spordialade tundmine ja hea ennustamiskogemus. Kontrollitud panga haldus vähendab oluliselt spordiennustuse riske ja annab selge ülevaate ennustajale tema tuludest ja kuludest. Järgides üldisi panustamise põhimõtteid, pidades arvet oma panuste üle ning rakendades bankrolli haldamise reegleid annab panustajale tohutu eelise olemas kasumlik ennustaja.

X
Laeb